Tak trochu jiný svět vsetínského Barcampu

V sobotu 19. ledna hostil podnikatelský inkubátor Maštaliska ve Vsetíně již po čtvrté Barcamp. Účastnili jsme se jako jeden z partnerů, osobně jsem byl na podobné akci přítomen poprvé a na rovinu musím přiznat, že mě čekala jen samá pozitivní překvapení.

Už to, že se akce konala ve Vsetíně, je unikum, neboť organizátorům se podařilo sem dostat i Pražáky, kteří naopak poznali tento kout naší vlasti.  Na rozdíl od větších konferencí pražských či brněnských, kde je přeci jenom atmosféra více méně oficiální, zde od prvního počátku vládla pohoda a uvolněnost. Oficiální obrandovanou vizitku nahradila bílá nálepka, na které se mohli účastníci představit okolí. Místo jména a příjmení většina rovnou vepsala svůj nick na Twitteru, aby si je každý mohl zkontrolovat, kdo jsou a co si myslí, případně sledovat jejich tweety přímo z Barcampu.

barcamp

V neposlední řadě je na akci sympatické to, že je pro účastníky zdarma.

Přednášky probíhaly ve třech sálech, dole v hlavním, uprostřed na pavlači a nahoře na střeše. Výběr přednášek je také jiný, každý může poslat, co by zde chtěl říci a organizátoři vyberou nejzajímavější kousky. Vzhledem ke třem prostorám dostalo příležitost více než 30 řečníků z různých koutů republiky.

Nebylo v silách jedince obejít všechno. Nás zaujala přednáška Vojty Ročka na téma Soukromí je přežitek, kde Vojta nastínil provokativní, utopickou, ale současně podnětnou představu světa, kde o vás každý všechno ví (přednáška už je online), a také prezentace Petra Kočího o datové žurnalistice. Z ní jsme si odnesli hlavní poselství, že data tady jsou, jen je nemá kdo zpracovávat a datová žurnalista zatím tvrdě bojuje o své místo na slunci.

Podnětný byl i Marek Prokop, o jehož přednášku byl veliký zájem, přestože pojednávala o tak banální věci, jakou je psaní e-mailů. Mohlo by se zdát, že dnes již všichni mailovat umí. Neumí, ale mohli se od Marka naučit. K vrcholům, alespoň co se zájmu publika a stylu přednesu týkalo, patřil bezesporu David Grudl, který vysvětlil rozdíl mezi UI a UX.  Vyvolávání řečníka skandovaným potleskem před začátkem přednášky také jinde neuvidíte a neuslyšíte. Z trochu jiného soudku, leč poměrně osvěžujícím závěrem byl Vítek Ježek a jeho pohled na dálkovou cyklistiku zblízka a vyprávění o velice zajímavé a dobrodružné cestě ze Zlína do Istanbulu.

Kromě přednášek probíhaly snad ve všech koutech inkubátoru vášnivé debaty na různá témata, nejen z oboru, ale i ze života, hodně se například řešila současná literatura (s kým asi?) nebo návrat k zemědělským kořenům.

I další poslání Barcampu, tedy místa, kde se potkávají lidé, bylo splněno beze zbytku, hezkou tečkou za akcí pak byla Aktivní afterparty. Konala se v místním pivovaru Valášek, kde bylo narváno po střechu a zdejší vynikající pivo teklo proudem. Jsme rádi, že jsme k dobré náladě mohli přispět svojí podporou.

 

Pokud ještě nemáte hosting u ACTIVE 24, podívejte se na naši nabídku.